ورود به سایت |   پست الکترونیک                          

اطلاعات آب و هوایی در تصمیم‌گیری‌ها نقش کمی دارد

مدیرکل هواشناسی کردستان مهم‌ترین چالش اطلاع‌رسانی هواشناسی را عدم تبدیل اطلاعات آب و هوایی به تصمیم موثر دانست و  گفت: تصمیم‌های اجرایی حاصل از پیش‌بینی‌ هواشناسی، مانع ایجاد ضرر و زیان و سبب ایجاد بهره‌وری می‌شود.

محمدطالب حیدری در جلسه کارگاه آموزشی چالش‌های اطلاع‌رسانی و پدیده‌های بحران‌زای جوی که در مرکز تحقیقات هواشناسی استان کردستان برگزار شد، از پیش‌بینی بارش‌های منجر به سیل، بارش سنگین برف، وزش بادهای شدید و خسارت‌زا، طوفان‌های گرد و خاک، پدیده سرد باد و وارونگی دمای هوا به عنوان گران‌بهاترین کالا نام برد و افزود: نقش اطلاعات، آموزش، بحران «شدت پدیده‌ها، حساسیت جغرافیایی» پدیده‌های بحران منطقه، پدیده‌های ترکیبی و حلقه‌های مفقوده در اطلاع‌رسانی نقش به سزایی ایفا می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما در کشور یکی از دقیق‌ترین پیش‌بینی‌ها را در مورد وضعیت آب و هوای استان داریم اما آموزش و پرورش و شهرداری درک متقابلی از پیام‌های هواشناسی استان ندارند.

حیدری با بیان اینکه آموزش در مدیریت بحران نقش مهمی دارد، افزود: با اطلاع‌رسانی دقیق به مردم و آموزش راهکارهای مقابله با بحران و بلایای طبیعی می‌توان از خسارت‌های احتمالی جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت سامانه‌ای به نام هواشناسی ایجاد کرده تا با اطلاع‌رسانی دقیق برخی پدیده‌های جوی حداکثر پیش‌بینی را در مقابل حداقل بلایای طبیعی داشته باشد گفت: متاسفانه به داده‌های این سامانه توجه جدی نمی‌شود.

نظرات کاربران

نام :

ایمیل :

آدرس :

دیدگاه :

کلیه حقوق این پایگاه اینترنتی متعلق به اداره کل هواشناسی استان کردستان است
طراحی به وسیله شرکت هایا گستر ماندگار و شرکت مانا ارتباط کاره